איך זוכים בווינר

זכיות בווינר – איך למקסם את הזכיות לאורך זמן (עקרון קלי)

ווינר ועקרון קלי

איך אסטרטגית קלי תורמת לרווחים לטווח ארוך

אסטרטגיית קלי – בתורת ההסתברות, קריטריון קלי, או אסטרטגיית קלי, היא נוסחא המשמשת כדי לקבוע את הגודל האופטימלי של סדרה של הימורים, או איך מרווחים לטווח ארוך.

ברוב תרחישי הימורים, ותרחישים מסוימים של השקעות מסוכנות, אסטרטגית קלי תהיה טובה יותר מכל אסטרטגיה אחרת של רווחים לטווח הארוך.

בשנים האחרונות, קלי הפך לחלק מהזרם המרכזי של התאוריה להשקעות ומשקיעים כמו וורן באפט וביל גרוס משתמשים בה.

איך משתמשים באסטרטגית קלי בהימורי ווינר

דוגמא מעשית – אם למשל, אתם חושבים שבמשחק טניס דודי סלע ינצח את רוג’ר פדרר בסיכוי של 60% ואילו הטוטו בטופס תוצאות ווינר חושב שהסיכוי הוא 50% (ונניח כי אין רווח לטוטו) אז האסטרטגיה של קלי אומרת שעליכם להמר על דודי סלע עם 20% מהכסף שלכם, רק הימור כזה ייתן לכם רווחים מקסימליים לטווח ארוך מה שיפה בנוסחא של קלי הוא שהיא אומרת גם מתי אסור להשקיע כי הסיכוי להרוויח לא מצדיק את הסיכון הנחה טבעית היא שלקיחת סיכון גבוה יותר מגדילה את ההסתברות של שתי התוצאות – גם הטובות מאוד וגם הרעות מאוד. אחד הרעיונות החשובים ביותר באסטרטגיית קלי הוא שמי שמהמר יותר מהסכום שעקרון קלי ממליץ מקטין את ההסתברות לתוצאות טובות מאוד, ובו בעת מגדיל את ההסתברות לתוצאות רעות מאוד. מאחר שבמציאות רק לעתים רחוקות אנחנו יודעים את ההסתברות רצוי להמר פחות מהסכום שעקרון קלי ממליץ. קלי מניח שהדבר החשוב היחיד הוא עושר לטווח ארוך.

messi

איך אנחנו משתמשים באסטרטגיה במחשבון המלצות ווינר ליין?- אנחנו מחשבים על מה כדאי להמר וגם מה הסכום שעליו כדאי להמר.

שימו לב שהקריטריון הוא “מקסימום אגרסיבי” – הוא מחפש למקסם את ההון במהירות הגבוהה ביותר. לכן, רצוי בדרך כלל לקחת גישה פחות אגרסיבית ולהשתמש מלא יותר מ2.5 אחוז מהכסף הפנוי להימורי הווינר ליין.